Darmowa dostawa i 30 dni zwrotu wszystkich naszych produktów

Szukaj

Przewodnik po łóżkach

Łóżka kontynentalne to jeden z najgorętszych wnętrzarskich trendów! Pozwalają poczuć się we własnej sypialni jak w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu. Jeśli i Tobie marzy się takie królewskie posłanie, przed zakupem przeczytaj nasz praktyczny poradnik! Unikniesz podstawowych błędów i bez problemu dobierzesz mebel idealnie skrojony do Twoich potrzeb.

Zacznijmy od tego, co najważniejsze…

1. Jak wygląda konstrukcja łóżka kontynentalnego?

Jeśli do tej pory, Twoim marzeniem był zakup zwykłego lekkiego stelaża i materaca, na pewno zastanawiasz się, co jest takiego szczególnego w łóżkach kontynentalnych. Przyjrzyjmy się bliżej ich konstrukcji.

Najważniejszy element konstrukcji łóżka kontynentalnego to skrzynia, w której umieszczony jest materac sprężynowy (box). Skrzynia, nazywana po angielsku „boxspring”, ma za zadanie podtrzymywać górny materac (materac właściwy). Na nim z kolei ułożony jest cienki materac nawierzchniowy (tzw. toper), który chroni spodnie warstwy przez zabrudzeniem lub uszkodzeniem.

2. Jaki materac będzie dla mnie najlepszy?

Ułożony na skrzyni materac właściwy może mieć różnoraką konstrukcję. Obecnie łóżka kontynentalne najczęściej wyposażone są w materace kieszeniowe, rzadziej bonellowe. Wynika to przede wszystkim z wysokiej tolerancji materaców kieszeniowych na duży ciężar.

Materace Kieszeniowe

Charakteryzuje się stabilną podporą i dopasowuje się do ciała sprawia to, że nadaję się dla każdego. Inną konstrukcją charakteryzują się materace kieszeniowe. W tym wypadku każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni i działa niezależnie. Nacisk na powierzchnię materaca odbywa się jedynie punktowo, przez co ciało ma zapewniają lepszą podporę. Możliwe jest też zróżnicowanie typów sprężyn w zależności od stref nacisku. Dzięki temu materac zapewnia lepszą stabilności.

Pożądane cechy materaców sprężynowych

Szybkie odprowadzanie ciepła i wilgoci.

Materiał przyjazny dla skóry i brak wgnieceń.

3. Jak wybrać twardość materaca?

Kupując łóżko kontynentalne, należy także wziąć pod uwagę twardość materaca. Najczęściej wyróżnia się 5 stopnie twardości.

Twardość materaca jest bardzo ważna ze względu na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Jeśli kręgosłup nie ma zapewnionego odpowiedniego podparcia, mięśnie nie będą mogły w pełni się zregenerować. Kluczową rolę odgrywa tu waga ciała użytkownika, ale nie bez znaczenia jest też to, w jakiej pozycji śpisz. Do spania na boku wystarczy miększy materac.

NASZA RADA: Zwróć uwagę na to, jak rozkłada się ciężar na powierzchni materaca. Niska i ciężka osoba potrzebuje materaca o większej twardości niż wysoka i ciężka osoba. W przypadku tej drugiej ciężar rozkłada się bardziej równomiernie. Dobrym pomysłem jest obliczenie wskaźnika BMI, określającego stosunek masy ciała do wzrostu. 

Wzór na BMI: BMI = masa ciała (wyrażona w kg) / wzrost x wzrost (wyrażony w m)

Przykład osoby o wadze 80 kg i 180 cm wzrostu:

BMI = 80 / (1,8 x 1,8)

BMI = 80 /  3,24

BMI = 24,7

Znając BMI można ogólnie przyjąć odpowiedni dobór twardości materaca w poniższy sposób:

Twardość H1 dla dzieci. 

Twardość H2 dla osób o BMI od 22-28.

Twardość H3 dla osób o BMI od 29 do 40.

Twardość H4 dla osób BMI powyżej 40.

Twardość H5 dla osób o BMI powyżej 40 lubiących bardzo twarde materace.

PRZYKŁAD: BMI osoby o wadze 70 kg i wzroście 170 cm wynosi 24,2. Może ona zatem wybrać materac o stopniu twardości H2.

UWAGA: BMI pomaga określić właściwy rodzaj twardości materaca, ale duże znaczenie mają też indywidualne preferencje użytkowników, ich wiek i stan zdrowia. W przypadku łóżek kontynentalnych na komfort snu istotny wpływ ma umieszczony na górze toper.

4. Jaki zestaw materaców będzie dla mnie najlepszy?

Kupując łóżko kontynentalne, możesz samodzielnie zdecydować, jakie typy materaców zostaną umieszczone na poszczególnych poziomach.

Nasza porada

Przy wadze do 80 kg
można wybrać box z materacem bonellowy
Przy wadze powyżej 80 kg
najlepiej sprawdzi się box z materacem kieszeniowy.
Na górę
 polecamy materac kieszeniowy.
Taki sam materac
 polecamy wybrać na górę.


Pojedynczy czy podwójny materac?

Łóżka kontynentalne występują w różnych rozmiarach. W sprzedaży dostępne są zarówno łóżka pojedyncze, jak i podwójne. Najbardziej popularne rozmiary to: 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm.

W przypadku podwójnych łóżek kontynentalnych zwykle kupuje się duży, wspólny materac. Jeśli jednak partnerzy znacznie różnią się wagą i wstają o różnych porach, dobrym rozwiązaniem może być zakup dwóch osobnych materaców. Pozwoli to na idealne dobranie modelu materaca do potrzeb każdej osoby. Oferujemy specjalne nakładki, które maskują podział na dwa materace. Dodatkowo niwelują one niewygodną przerwę po środku. Podobną funkcję może pełnić toper.

6. Jaki toper zapewnia najwyższy poziom komfortu?

Toper to coś więcej niż tylko praktyczna nakładka na łóżko. Dobrze dobrany będzie idealnie uzupełniał konstrukcję mebla, jeszcze bardziej poprawiając komfort użytkowania.

Zalety toperów

Większy komfort i ochrona górnego materaca przed uszkodzeniami.

Zdejmowany pokrowiec, który można wyprać.

Skuteczna ochrona przed roztoczami.


Z jakiego materiału powinien być zrobiony mój toper?

1.
PIANKA WIZKOZOWA

Redukuje nacisk

2.
ZIMNA PIANKA

Dla śpiących na plecach

3.
LATEKS

Dla śpiących na boku


1. PIANKA WISKOZOWA

Pianka wiskozowa, zwana również „pianką memory”, idealnie dostosowuje się do kształtu ciała. Wiskoza to termoaktywny materiał, który modeluje się pod wpływem temperatury. Zimna — pozostaje twarda, pod wpływem ciepła staje się miękka i elastyczna. To dlatego, kiedy wstajesz z łóżka, pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Lubisz spać w cieple lub cierpisz na bóle pleców?

Toper z wypełnieniem z pianki wiskozowej będzie strzałem w dziesiątkę! Pianka zapewni idealne oparcie dla pleców i pozwoli rozluźnić mięśnie.


2. ZIMNA PIANKA

Zimna pianka jest mocniejsza, dlatego szybciej wraca do swojego pierwotnego kształtu. Zapewnia odpowiednie oparcie nawet przy dużym ciężarze. W przeciwieństwie do pianki wiskozowej ma porowatą strukturę, więc doskonale reguluje poziom wilgoci.

Lubisz spać na plecach?

Na pewno docenisz toper z wypełnieniem z zimnej pianki! Zimna pianka sprawdzi się również w przypadku osób wrażliwych na ciepło i zwolenników spania na twardszej powierzchni.


3. LATEKS

Toper z lateksowym wypełnieniem jest najbardziej miękki. Im grubszy materac, tym głębiej będziesz się zapadać. Lateks wraca do swojego pierwotnego kształtu równie szybko co pianka wiskozowa. Powierzchnia lateksowego topera jest porowata, dzięki czemu materac dobrze oddycha. Bardzo grube materace lateksowe mogą być również twarde.

Przeważnie śpisz na boku?

Lateks będzie najlepszym wyborem, ponieważ dobrze ugnie się na wysokości ramion i bioder. Idealnie nadaje się dla osób, które mają lekki sen i są wrażliwe na ciepło.


WSKAZÓWKA: Pamiętaj, że toper wymaga specjalnego prześcieradła. Te przeznaczone do tradycyjnych materaców będą za duże albo będą wyginały krawędzie topera do góry. Kupując prześcieradło, dokładnie sprawdź wymiary swojego materaca. Istnieje wiele różnych modeli toperów.

7. Koniec ze stelażem?

W Polsce dużą popularnością cieszą się lekkie łóżka ze stelażem wykonanym z listewek połączonych taśmą. Dlaczego warto z nich zrezygnować na rzecz łóżek kontynentalnych? Oto kilka powodów.

BRAK STELAŻA
WYGODA
DOPASOWANIE
W łóżkach kontynentalnych chybotliwy stelaż z listewek zastępuje skrzynia z materacem sprężynowy.

Dzięki temu materac główny ma zapewnione jednolite i stabilne podparcie na całej powierzchni.

W łóżkach kontynentalnych materac znajduje się na wysokości około 50 do 70 cm nad podłogą.

Zarówno wstawanie z łóżka, jak i jego ścielenie jest znacznie łatwiejsze.

Konstrukcja łóżek kontynentalnych umożliwia indywidualne dopasowanie poszczególnych elementów.

Dzięki temu możesz spać w łóżku idealnie dobranym
 do Twoich potrzeb.

UWAGA: Łóżka kontynentalne nie są wyposażone w skrzynię na pościel! Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania kołder, poduszek i poszewek, dobierz do kompletu elegancką skrzynię lub ławę ze schowkiem.

7. Jak rozpoznać prawdziwe łóżko kontynentalne?

Nazwa „łóżko kontynentalne” nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. W sprzedaży często pojawiają się zatem meble podobne do łóżek kontynentalnych, które wcale nimi nie są. Zwróć uwagę, na konstrukcję mebla, który kupujesz.

Jeżeli skrzynia box'a jest pusta czyli znajduje

się w nim pojemnik na pościel to nie jest to łóżko kontynentalne.


8. Pozostałe elementy

Oprócz głównych elementów (skrzyni z materacem sprężynowym, właściwego materaca i topera) warto również zwrócić uwagę na takie części jak: pokrycie, nóżki i zagłówek.

NÓŻKI powodują, że łóżko znajduje się wyżej, dzięki czemu również jego dolna część ma zapewniony dopływ powietrza.

ZAGŁÓWEK jest dostępny w wielu różnych rozmiarach. Tapicerowany zagłówek z miękkim wkładem będzie dodatkowo chronił przed chłodem ściany. Ciekawy design jest równie istotny.

POKRYCIE ŁÓŻKA może być wykonane z imitacji skóry lub różnego rodzaju tkanin. Najlepszą przepuszczalność powietrza zapewniają naturalne materiały. Z drugiej strony, jeśli masz alergię, lepiej sprawdzi się łatwiejsze do utrzymania w czystości obicie z imitacji skóry.

WSKAŹNIK ŚCIERALNOŚCI MARTINDALE’A określa odporność tkaniny na ścieranie. Wysoki wynik oznacza, że tkanina obiciowa została uszyta z bardzo dobrej jakości materiału. Rekomendowana wartość zależy od grubości pokrycia. W przypadku łóżek kontynentalnych przeważnie jest to co najmniej 30 000 cykli.

9. Jak dbać o łóżko kontynentalne?

Łóżka kontynentalne są bardzo trwałe, ale należy o nie odpowiednio dbać. Oto nasze wskazówki:

REGULARNIE ODWRACAJ
WYMIENIAJ
NOWY MATERAC + TOPER:
Raz w miesiącu

PO 6 MIESIĄCACH:
3-4 razy w rok
MATERAC:
co 10-12 lat

TOPER:
co 5 lat


10. Łóżka kontynentalne i ich historia

Łóżka kontynentalne są znane nie od dziś. Najstarsze łóżka kontynentalne pojawiły się w XIX wieku w Ameryce. Specyficzna konstrukcja miała odseparować materac od niezbyt higienicznej podłogi. Gdyby nie to, że w latach 50. w Europie na szeroką skalę rozpowszechniły się łóżka ze stelażem, być może i w naszych domach częściej gościłyby dziś łóżka kontynentalne. Obecnie charakterystyczne meble ze skrzynią można spotkać przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii i części Skandynawii.

Możliwość indywidualnego dobrania poszczególnych elementów konstrukcji, komfort, trwałość i elegancja sprawiają, że łóżka kontynentalne doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i hotelach. Może czas samodzielnie przekonać się o tym, jakie są wygodne?

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów